Bonden willen 4,5 miljard extra voor veiligheid - Ambtenarensalaris.nl

Bij Ambtenarenlening kunnen ambtenaren geld lenen tegen de laagste rente. Bijvoorbeeld voor een verbouwing of een auto.

Bonden willen 4,5 miljard extra voor veiligheid

7 maart 2017 – Als het nieuwe kabinet de komende vier jaar geen 4,5 miljard euro extra investeert in veiligheid, worden problemen als terrorisme, immigratie en cybercrime onbeheersbaar op de lange termijn. Daarvoor waarschuwen twaalf vakbonden, verenigd in de Coalitie voor Veiligheid.

Onlangs heeft de Coalitie voor Veiligheid een investeringsagenda aangeboden aan de lijsttrekkers van de politieke partijen. Hierin pleiten de bonden voor meer geld voor leger, politie, Openbaar Ministerie, rechterlijke macht, kinderbescherming, douane, reclassering en gevangenissen. Het gaat in totaal om ongeveer 250.000 medewerkers. De investering is volgens de bonden nodig voor nieuwe middelen, nieuwe samenwerkingsverbanden en fors meer getraind personeel.

“De bezuinigingen van de afgelopen jaren hebben grote gaten geslagen in de hele veiligheidsketen. Tegelijkertijd verandert de wereld in hoog tempo, met nieuwe veiligheidsrisico’s tot gevolg, en moeten wij mee veranderen”, legt  Ruud Vermeulen, voorzitter van officierenvereniging NOV, uit. “Als we Nederland ook in de komende jaren veilig willen houden kan dit alleen bereikt kan worden door intensieve samenwerking op nationaal en Europees niveau en door fors te investeren in de organisaties en professionals die onze veiligheid iedere dag waarborgen.”

“De politiek moet niet afwachten, maar nu de keuzes maken om later enorme problemen te voorkomen”, vult Gerrit van de Kamp van politievakbond ACP aan. Hij waarschuwt voor een scenario als in 2015, toen de overheid verrast werd door de plotselinge toename van vluchtelingen naar Europa.

De bonden willen in de komende vier jaar:

  • 3 miljard extra voor defensie en daarna doorgroeien naar de NAVO-norm van twee procent per jaar
  • 1 miljard extra in twee kabinetsperiodes voor 4.500 tot 5.000 politiemensen en investeringen in ict en kennis
  • 500 miljoen extra voor alle diensten in de justitiële keten (van gevangenisbewaarders en officieren van justitie tot rechters en de Raad voor de Kinderbescherming)
  • 340 miljoen extra voor 1.200 extra douaniers

Minstens net zo belangrijk als extra geld is een integrale aanpak, zegt Van de Kamp. Justitievakbond Juvox-voorzitter Marcel Smit: “Als je de politie traint op het aanpakken van cybercrime, moet je ook het OM en de Rechtspraak trainen en zorgen dat deze organisaties hun kennis met elkaar delen.” Datzelfde geldt bij het toezicht op de grenzen, waar defensie samenwerkt met politie en douane.

Dat is ook de reden dat de bonden in zo’n groot verband optrekken. “We moeten niet tegen elkaar uitgespeeld worden, de keten is zo sterk als de zwakste schakel”, aldus Van de Kamp.

Door: Redactie Ambtenarensalaris

Deel dit bericht

Als eerste op de hoogte

41519 ambtenaren ontvangen al updates over de ontwikkelingen rondom hun salaris. (Ook voor onderwijs en zorg)

Nieuws


Volg ons


Overige informatie


Copyright © 2026 Ambtenarensalaris