Overheid en zorg hebben meeste vrouwen in topfuncties
13 december 2016 – Tot 45 jaar zijn vrouwen hoger opgeleid dan mannen. Toch vertaalt zich dit nog nauwelijks in een gelijke vertegenwoordiging van mannen en vrouwen in topfuncties. De overheid en zorg scoren relatief het best als het gaat om een evenwichtige man/vrouw verdeling. Dat is een van de conclusies uit de vandaag gepubliceerde Emancipatiemonitor van het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) en het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) in opdracht van het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap (OCW).
Streefcijfer
Met een groei van 28 naar ruim 30 procent vrouwelijke topambtenaren heeft de overheid haar streefcijfer bereikt. In de zorg is een op de drie tot vier bestuurders een vrouw. Toch is juist in deze sector, waar relatief veel vrouwen werken, hun aandeel in de top niet toegenomen. Het aandeel vrouwelijke hoogleraren en het aandeel vrouwen in topfuncties in het bedrijfsleven is iets gestegen. In de honderd grootste bedrijven is nu bijna een op de vijf leden van de raden van bestuur of toezicht een vrouw. Dat is een flinke toename ten opzichte van eerdere jaren.
Ambitie onopgemerkt
Vaak wordt het hoge aandeel parttime banen onder vrouwen aangewezen als oorzaak dat zij vaker buiten de topfuncties vallen. Maar ook vrouwen die voltijd werken hebben minder vaak dan hun mannelijke collega’s een hooggeplaatste functie. Ook zijn werkende vrouwen gemiddeld jonger dan mannen en is er minder de ambitie om door te stromen naar hogere functies. Daarnaast concluderen de onderzoekers dat de ambitie bij vrouwen minder vaak wordt opgemerkt binnen een bedrijf. De ambitie neemt vervolgens af als er geen steun is vanuit de organisatie.
Quotum
Minister Bussemaker wil een quotum instellen als eind 2019 niet 20 procent vrouwen in de top van bedrijven zit. Ze vindt zo’n maatregel vooralsnog een paardenmiddel. De bewindsvrouw is van mening dat het percentage vrouwen in de top, net als bij de overheid en in de zorg, via streefcijfers, zelfregulering en overleg met bedrijven moet worden behaald.
Door: Redactie Ambtenarensalaris