Overheid is kampioen reorganiseren
1 december 2016 – Acht op de tien ambtenaren heeft de afgelopen twee jaar te maken gehad met één of meer ingrijpende veranderingen op het werk. Het betreft met name grote reorganisaties. Dit heeft impact op het werkplezier en de werktevredenheid. Dat blijkt uit onderzoek van I&O Research in opdracht van Binnenlands Bestuur in samenwerking met IZA.
Minder werkplezier en lagere werktevredenheid
In andere beroepsgroepen wordt minder vaak gereorganiseerd. Slechts iets meer dan de helft van de niet-ambtenaren kreeg de afgelopen twee jaar te maken met grote veranderingen op de werkvloer. Een reorganisatie zorgt bij zowel ambtenaren als andere beroepsgroepen voor minder werkplezier. Toch gaat tweederde van de ambtenaren die de afgelopen twee jaar een reorganisatie meemaakte, nog elke dag met plezier naar het werk. Maar bij ambtenaren die dat bespaard bleef, is dat aanmerkelijk hoger: 75 procent van hen gaat fluitend naar het werk.
Ook blijkt uit het onderzoek dat de werktevredenheid bij een reorganisatie lager is. Het doen van zinvol werk en de mate van voldaan terugkomen na het werk scoren lager bij ambtenaren die recent een reorganisatie meemaakten. Bij andere beroepsgroepen is hetzelfde beeld zichtbaar, al zijn de verschillen daar iets kleiner. Een minder ingrijpende verandering, zoals een verandering van de werkwijze, heeft volgens het onderzoek geen invloed op het werkplezier.
Ambtenaren vaker moe
Los van reorganisaties, gaan werkenden over het algemeen met plezier naar het werk en halen ze er ook voldoening uit. Ook zijn ze tevreden met het werk dat ze doen. Wel valt op dat naar verhouding minder ambtenaren met plezier naar het werk gaan dan werkenden uit andere beroepsgroepen (69 tegen 72 procent).
Ook halen ambtenaren minder voldoening uit het werk (68 procent) dan andere werkenden (58 procent) en voelen ze zich aan het begin van een werkdag vaker moe dan niet-ambtenaren (17 tegen 14 procent).
Door: Redactie Ambtenarensalaris